AZS – co to jest?

ksiega_znakuAkademicki Związek Sportowy to największe stowarzyszenie sportowe w Polsce działające nieprzerwanie od ponad wieku. AZS powstał w Krakowie na Uniwersytecie Jagiellońskiem w 1909 roku i stamtąd rozprzestrzenił się na wszystkie ośrodki akademickie w kraju. Dzięki swojej bogatej historii stał się najbardziej liczną organizacją studencką działającą na polskich uczelniach. Dziś AZS to stowarzyszenie posiadające ponad 42 tys. członków zrzeszonych w ponad 250 klubach i trenujących w ok. 3 tys. sekcji sportowych. AZS to także Kluby Seniora, którzy zarażają wszystkich pogodą ducha.

Mamy swoje władze, biało-zieloną flagę i godło (gryfa), które jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych znaków. Podstawowa jednostka organizacyjna AZS to kluby uczelniane np. nasz Klub Uczelniany AZS Uniwersytetu Jagiellońskiego, które są zrzeszone w 17 Organizacjach Środowiskowych AZS i każda z tych jednostek mają swojego prezesa oraz zarząd, czyli liderów AZS. Mimo rozbudowanej struktury jesteśmy jednak niezwykle sprawni.

Jednym z filarów naszej działalności jest sport powszechny. Od ponad 50 lat organizujemy Akademickie Mistrzostwa Polski (do 2008 roku nazywane Mistrzostwami Polski Szkół Wyższych), które propagują sport wśród społeczności akademickiej, a najlepszym dają szansę startu na arenie europejskiej. AMP to obecnie ponad 200 startujących uczelni, ponad 40 dyscyplin i ponad 80 zawodów centralnych, w których udział bierze ok. 15 tys. studentów. Dochodzą do tego dziesiątki imprez środowiskowych, które pozwalają wyłonić najlepszych w danym regionie i często są zarazem eliminacjami do dalszych etapów mistrzostw.

Wizytówką AZS jest sport kwalifikowany. Zawodnicy AZS są gwiazdami światowego sportu i sięgają po najwyższe laury w czasie najważniejszych imprez, stanowiąc średnio ok. jednej trzeciej składu osobowego polskich reprezentacji (niektóre, np. w szermierce, tworzą niemal w całości). Medale zdobywają na wszystkich najważniejszych zawodach, z mistrzostwami Europy, świata i igrzyskami olimpijskimi włącznie.

Co roku blisko 100 zespołów AZS startuje w centralnych rozgrywkach polskich związków sportowych, święcąc triumfy m.in. nasz zespół piłki nożnej kobiet oraz futsalu www.azsujkrakow.pl

AZS – jako członek Międzynarodowej Federacji Sportu Studenckiego (FISU) i Europejskiej Federacji Sportu Studenckiego (EUSA) – bierze też udział w systemie światowej rywalizacji. Nasi zawodnicy z powodzeniem startują w Akademickich Mistrzostwach Europy, Akademickich Mistrzostwach Świata, a także w największych imprezach sportowych dla studentów: letnich i zimowych uniwersjadach.Nie ma roku bez medali w międzynarodowej rywalizacji akademickiej, która dla wielu naszych gwiazd była i jest dopiero początkiem do wielkiej kariery.

AZS to ludzie, to atmosfera, zabawa i sport, sposób na aktywność, oderwanie od codzienności i szansa na pozostanie młodym przez całe życie. W AZS warto być!

Więcej:http://www.azs.pl/o-nas/azs-kim-jestesmy

emadzia